قابلیت جدید نرم افزار رغبت سنج در انتخاب رشته فرهیختگان شریف

پیش از این 2 قابلیت پرفایدۀ ارزیابی مشاغل بر حسب سطح و اهمیت 33 حوزۀ دانش و نیز بر اساس سطح و اهمیت 52 توانایی (در کنار قابلیت‌های آزمونی نرم‌افزار)، در نرم افزار رغبت‌نمای تحصیلیِ دانشگاهی اعمال شده بود؛ اکنون قابلیت ارزیابی مشاغل بر اساس مهارت‌ها (ُُSkills)
در برنامۀ پیشگفته افزوده شده است.
همواره تاکید کرده‌ایم که انتـخاب رشـته هوشـمندانه و عالـمانه فرآیندی است هـمزمان دشوار و جذاب؛ تلاش فرهیختگان شریف، همواره، حفظ پویایی این فرآیند بوده است؛ با همه دشواری هایش، با همه جاذبه هایش.
با محیط برنامۀ پیشرفتۀ رغبت‌نمای تحصیل در رشته‌های دانشگاهی آشنا شوید:

farhikhtegan-sharif.org/?p=7149

راه اندازی دکتری بهداشت حرفه ای در دانشگاه ایران

شورای گسترش دانشگاه های علوم پزشکی با راه اندازی مقطع دکتری رشته بهداشت حرفه ای در دانشگاه علوم پزشکی ایران موافقت کرد. به این ترتیب رشته بهداشت حرفه ای – مقطع دکتری در دانشگاه ایران در مهر ماه 1401 راه اندازی خواهد داشت. ظرفیت رشته محل مزبور 2 نفر است.

اعلام برترین استان های کشور در کنکور ۱۴۰۰

رییس سازمان سنجش اعلام کرد که در کنکور سراسری سال 1400 استان های یزد، تهران، البرز و سمنان از نظذ درصد قبولی شرکت کنندگان در ردۀ اول کشور قرار دارند. در این میان استان یزد با 18.9درصد قبولی استان اول کشور  محسوب می  شود. افزون بر این استان های قزوین، خراسان جنوبی، اصفهان، چهارمحال و بختیاری، مرکزی، مازندران و آذربایجان شرقی در ردۀ دوم قرارگرفته اند و میانگین قبولی داوطلبان ایت استان ها از میانگین کشوری بیشتر بوده است. برای نمونه، استان قزوین در پذیرش “با آزمون” سراسری 1400،  با ۱۳.۲۶ درصد در رده ۱۱ کشوری قرار دارد، و از آنجا که طبق اعلام رییس سازمان سنجش میانگین کشور ۱۲.۲۹ درصد بوده است، درصد قبولی داوطلبان استان قزوین از این میانگین یک درصد بیشتر بوده است.

کارشناسی ارشد 1401

۳۹۴۸ رشته محل در انتخاب رشته فراگیر ارشد دانشگاه آزاد + زمان ثبت نام

بر اساس اعلام روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی ثبت نام در دوره فراگیر کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد اسلامی از روز دوشنبه 23 اسفند 1400 در سایت سازمان  سنجش sanjesh.org آغاز خواهد شد.

طبق اعلام زوابط عمومی دانشگاه آزاد تعداد 157 رشته در قالب 3948 رشته محل در انتخاب رشته فراگیر ارشد دانشگاه آزاد پذیرش دانشجو خواهند داشت.

پایان

کارشناسی ارشد فراگیر

اعلام زمان ثبت نام ارشد فراگیر پیام نور

سازمان سنجش در اطلاعیه ای زمان ثبت نام برای شرکت در آزمون ارشد فراگیر پیام نور سال 1401  را اعلام کرد. بر اساس اطلاعیه سازمان سنجش مهلت ثبت نام در آمزون مذکور از از روز سه شنبه 1400/12/10 آغاز می شود و تا روز جمعه 1400/12/20 ادامه خواهد داشت.

لازم به ذکر است که هر متقاضی صرفا میتواند در یک کدرشته ثبت نام کند.

طبق اعلام سازمان سنجش دفترچه راهنمای ثبت نام در آزمون فراگیر ارشد نیز همزمان با آغاز ثبت نام یعنی در تاریخ 10 اسفند ماه منتشر خواهد شد.

آزمون ارشد فراگیر پیام نور سال 1401 در تاریخ جمعه 24 تیر 1401 برگزار خواهد شد. این نوبت بیس تو دوم برگزاری آزمون اشد فراگیر دانشگاه پیام نور است.

یادآوری می شود که معدل دوره کارشناسی در این آزمون تاثیر 20 درصدی دارد.

 

آزمون سراسری

سه تغییر در کنکور سراسری ۱۴۰۱

طبق اعلام رییس سازمان سنجش در کنکور سراسری 1401 تغییراتی اعمال خواهدشد. خلاصۀ تغییراتی که از آنها یاد شده است

در زیر فهرست شده است:

  • احتمالاً یک دفترچه عمومی و دو دفترچۀ اختصاصی توزیع خواهد شد.
  • پس از پایان مهلتِ پاسخگویی به پرسش های هر دفترچه، پاسخنامۀ آن دفترچه نیز جمع آوری خواهد شد.
  • ممکن است در بعضی از درس ها تعداد پرسش ها- تا 5 یا 6 پرسش- کاهش یابد؛ پرسش‌ها نیز «محتوایی‌تر» خواهند بود.
  • برای هر درس یک ستونِ مجزای پاسخنامه اختصاص خواهد یافت تا احتمال خطای داوطلبان (هنگام درجِ پاسخ در پاسخنامه) کاهش یابد.

اعلام نتایج تکمیل ظرفیت بدون آزمون دانشگاه آزاد+آغاز ثبت نام پذیرفته‌شدگان

اعلام نتایج تکمیل ظرفیت بدون آزمون دانشگاه آزاد
نتایج تکمیل ظرفیت دوره کارشناسی ناپیوسته پذیرش صرفاً بر اساس سوابق تحصیلی دانشگاه آزاد اسلامی بر روی سامانه مرکز آزمون این دانشگاه به نشانی www.azmoon.org قرار گرفته است. پذیرفته شدگان می‌توانند از امروز تا تاریخ ۶ بهمن با مراجعه به سامانۀ آموزشیار دانشگاه آزاد اسلامی به نشانی edu.iau.ac.ir و مطابق جدول زمانی اعلام شده نسبت به ثبت نام خود به روش مجازی اقدام کنند.

اعلام نتایج تکمیل ظرفیت پذیرش بدون آزمون دانشگاه آزاد- ۱۴۰۰

نتایج تکمیل ظرفیت پذیرش براساس سوابق تحصیلی در مقاطع کاردانی ناپیوسته و کارشناسی پیوسته نیمسال دوم ۱۴۰۰ دانشگاه آزاد اسلامی اعلام شده است. طبق اعلام مرکز سنجش،پذیرش و امور فارغ‌التحصیلی دانشگاه آزاد اسلامی،پذیرفته شدگان این دوره ها می‌توانند
از ساعت ۱۰صبح روز شنبه ۲۵ دی ماه با مراجعه به سامانه آموزشیار edu.iau.ac.ir و مطابق جدول زمانی اعلام شده نسبت به ثبت نام خود اقدام کنند. مقتضی است پذیرفته شدگان کلیه محل­های دانشگاهی برای اطلاع از زمان و چگونگی تحویل مدارک به وبگاه واحددانشگاهی محل پذیرش خود مراجعه کنند.

پایان

پرظرفیت‌ترین رشته‌های گروه آزمایشی انسانی- ۱۴۰۰