دلبستگی شخصی به یک قابلیت غیر شخصی نرم‌افزاری: در حاشیۀ رونمایی از قابلیت‌های نوین و اختصاصی نرم‌افزار رغبت‌نمای تحصیل در رشته‌های دانشگاهی

محمدرضا دانش‌زاده

احتمالاً این پرسش زمانی به ذهن بسیاری از ما خطور کرده است که نسبت توانمندی‌های گوناگون شناختی، فیزیکی، حسّیِ ما با حرفه‌ای که به آن اشتغال داریم چیست. شاید روزی از خود پرسیده باشیم که تواناییِ حجت‌آوری یا استدلال استقرایی برای موفقیت نسبی در، برای نمونه، علم شیمی، یا علوم آزمایشگاهی مهم است یا نه. واقعیت این است چه این پرسش‌ها را از خود پرسیده باشیم چه آنها هرگز به زبان یا حتی فکر ما راه نیافته باشند، فهم کافی از نقش اقسام نسبتاً پرشمار توانمندی‌ها در مشاغل مختلف می‌تواند یکی از پرمایه‌ترین «منابع تصمیم‌گیری» تلقی شود. یکی از ویژگی‌های متأخر نرم‌افزار رغبت‌نمای ما قابلیت ارزیابیِ مشاغل بر حسب «اهمیت» و «سطح» «توانایی‌های» مورد نیاز در آنهاست؛ فرایندی که طیّ آن متقاضی تعیین می‌کند که اهمیت و سطح هر یک از 52 توانمندی تعریف‌شدهدر نرم‌افزار در شغل محبوب او چه میزان است. در واقع متقاضی شرط می‌گذارد و میگوید می‌خواهم حرفه‌ای را برگزینم که فلان توانایی خاص (مثلاً ) در آن بسیار مهم باشد و توانایی خاص دیگری در آن اهمیت چندانی نداشته باشد. اعلام میزان اهمیت یا سطح مورد نظر با انتخاب از بین بازه‌های کمّی امکان پذیر شده است. دست آخر، وقتی که کاربر از هر دو مرحلۀ تعیین اهمیت و سطح عبور کرد مشاغلی پیشنهاد می شوند که همه صافی‌های مدنظر متقاضی در آنها اعمال شده باشد. توجه شما را به این نکته جلب می کنم که این آزمون در کنار سه آزمون متفاوت هالند ، دو آزمون جدید و متفاوت مایرز-بریگز و البته ویژگیِ ارزیابی مشاغل برحسب اهمیت و سطح «دانش‌های مورد نیاز» که همگی در این برنامۀ کاربردی دسترس‌پذیر شده‌اند، زمینه‌ای را فراهم می‌کند که داوطلب مبتلا به عارضه‌ای نشود که آن را سال‌ها پیش «بحرانِ علی‌السویه‌شدنِ رشته‌‌ها و مشاغل غیر پزشکی» نامیده‌ام.البته پدیده‌های مرتبط با همه‌گیری کووید- 19 نیز در تمهید این ویژگی بی‌نقش نبودند. اوایل این همه‌گیری که القاب ویروس‌شناس و همه‌گیری‌شناس پرتکرار شده بودند به این فکر می‌کردم که چه توانایی‌هایی در یک ویروس‌شناس یا همه‌گیری‌شناسِ حاذق متمایز است، و باز به این فکر می‌کردم که این توانایی‌ها احتمالاً چقدر با توانایی‌های یک متخصصِ داخلی حاذق متفاوت‌اند. به منابع معتبر مراجعه کردم. پاسخی که یافتم برای من جذاب و تامل برانگیز بود. چند روز بعد، این کنجکاوی و نتایجِ توجه‌برانگیزش را در جلسۀ مجازی با همکارانم در میان گذاشتم. همه ما فکر کردیم که شاید فراهم‌سازیِ دو قابلیت متمایز در نرم‌افزار رغبت‌نما که یکی از آنها مشاغل را برحسب انتخاب متقاضی از اهمیت و سطح دانش‌ها مرتب‌سازی کند و دیگری ملاک مرتب‌سازی را انتخاب متقاضی از اهمیت و سطح توانایی‌‌ها قرار دهد، همان حلقۀ مفقوده‌ای باشد که زنجیرۀ مشورتیِ مبتنی بر آزمون‌های هالند و مایرز-بریگز را کامل و اتکاپذیر کند.

تمام دفترچه‌های راهنمای ثبت نام آزمون سراسری و آزاد سال ۹۹

اعلام تمهیدات بهداشتی آزمون های سراسری ۹۹

سازمان سنجش آموزش کشور تمهیدات بهداشتی آزمون های سراسری، کارشناسی ارشد و دکتری 1399 را اعلام کرد. مطابق اطلاعبۀ 21 تیرماه سازمان سنجش نظارت بر اجرای موارد بهداشتی با دقت نظر بیشتری توسط سازمان سنجش آموزش کشور صورت می پذیرد و لازم است داوطلبان نیز با همکاری و رعایت بهداشت فردی، حفظ فاصله فیزیکی و زدن ماسک، این سازمان را در برگزاری مطلوب آزمونها یاری نمایند. ذکر این نکنه نیز حائز اهمیت می باشد که زمانهای برگزاری آزمونهای سراسری با هماهنگی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تنظیم و توسط ستاد ملی مبارزه با ویروس کرونا تصویب و ابلاغ شده است.
به گزارش ایسنا سازمان سنجش آموزش کشور اعلام کرد که باتوجه به شیوع ویروس کرونا و تبعات آن برای کشور و به تبع آن نظام آموزش عالی، دستورالعمل های بهداشتی با هماهنگی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، برای اجرا به دانشگاه ها و موسسات آموزشی مجری آزمونهای سراسری ابلاغ شده است و مقرر شد این شرایط خاص را مد نظر قرار دهند و تمهیدات لازم جهت ایجاد محیطی امن برای برگزاری مطلوب آزمونها را فراهم کنند.

همچنین نظارت بر اجرای موارد بهداشتی با دقت نظر بیشتری توسط سازمان سنجش آموزش کشور صورت می پذیرد و لازم است داوطلبان نیز با همکاری و رعایت بهداشت فردی، حفظ فاصله فیزیکی و زدن ماسک، این سازمان را در برگزاری مطلوب آزمونها همکاری کنند.

بر این اساس زمان های برگزاری آزمونهای سراسری با هماهنگی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تنظیم و توسط ستاد ملی مبارزه با ویروس کرونا تصویب و ابلاغ شده است.

آمار داوطلبان دکتری و ارشد طی دو سال گذشته/افزایش حوزه های امتحانی

به منظور مساعدت بیشتر به داوطلبان، تعداد حوزه های برگزاری آزمون ها در سال ۱۳۹۹ افزایش داشته است به طوری که تعداد داوطلبان دکتری از تعداد ۱۹۶ هزار و ۴۳۷ سال ۹۸ به تعداد ۱۷۹ هزار و ۷۰۴ در سال ۹۹ کاهش یافته است اما تعداد حوزه های امتحانی از ۱۰۵ سال گذشته به ۱۴۰ امسال افزایش داشته و برای آزمون کارشناسی ارشد نیز آمار داوطلبان این آزمون از تعداد ۶۵۵ هزار ۴۳۲ داوطلب سال گذشته به ۶۹۴ هزار و ۴۱۷ در سال جاری رسیده که تعداد حوزه های برگزاری این آزمون نیز از ۱۶۴ به ۲۳۶ حوزه رسیده است.

جزئیات برگزاری آزمون ارشد

همچنین آزمون تعداد ۳۲۱ هزار ۵۰۴ رشته امتحانی داوطلبان کارشناسی ارشد پنج شنبه دوم مرداد و تعداد ۸۹ هزار ۴۹۹ رشته در بعد از ظهر همین روز و تعداد ۲۸۳ هزار ۴۱۴ رشته نیز صبح روز جمعه سوم مرداد برگزار خواهد شد.

تمهیدات بهداشتی و اجرایی آزمون ها

عوامل اجرایی و حفاظتی در صحت کامل سلامتی در اجرای آزمون همکاری خواهند داشت.

عوامل اجرایی در طول زمان برگزاری آزمون با رعایت فاصله بهداشتی و با ماسک و دستکش به اجرای آزمون خواهند پرداخت.

یک نفر به عنوان کارشناس بهداشت و سلامت که تخصص های لازم را داشته باشد، تعیین شده است تا برای ارائه مشاوره های بهداشتی در حوزه فعالیت نماید.

مواد ضدعفونی کننده مورد استفاده از نوعی است که واکنش آلرژیک داوطلبان و عوامل اجرایی را به دنبال نداشته باشد.

انتخاب سالن آزمون، با گنجایش مناسب در نظر گرفته شده و صندلی ها با فاصله ۱۶۰ سانتی متر از هم، چیده شده است.

با ملاحظه وضعیت آب و هوا و آلودگی هوا، جهت بهبود وضعیت تنفس افراد، تمهیدات لازم از جمله تهویه مناسب، باز کردن درب و پنجره ها و … اندیشیده شده است.

محل اصلی ورودی داوطلبان به سالن امتحان، به صورت مشخص و به فاصله مناسب از یکدیگر علامتگذاری شده است و داوطلبان می بایستروی هر خط و با رعایت فاصله اجتماعی مناسب مشخص شده(حداقل یک متر)برای ورود به سالن امتحان قرار گیرند. حوزه وکلیه تجهیزات، قبل از برگزاری هر نوبت از آزمون ضدعفونی می شود.

استقرار آمبولانس و تیم پزشکی با هماهنگی ستاد مدیریت بیماری کرونا در هر استان و آماده باش مراکز بهداشتی و درمانگاه های شهرستان ها، در روزهای برگزاری آزمون و حوزه های رفع نقص کارت داوطلبان پیش بینی شده است.

در خصوص بازرسی بدنی داوطلبان، فرد متولی به لباس گان، ماسک سه لایه، شیلد و دستکش لاتکس مجهز خواهد بود.

اشیاء و سطوحی که اغلب لمس می شود نظیر صندلی ها، دستگیره درها و شیرآلات سرویس بهداشتی و… قبلا تمیز و ضدعفونی شده است و این عمل در طول برگزاری آزمون در هر نوبت انجام می شود.

پاکسازی و ویروس زدائی مخازن اصلی و فرعی سوالات در استان ها و شهرستان ها، از طریق نمایندگان تام الاختیار و با نظارت حفاظت آزمون استانها، حداقل یک هفته قبل از برگزاری آزمون انجام می ­شود.

درصورتی که داوطلبان در داخل حوزه امتحانی، بسته به شرایط محل برگزاری آزمون، با سرویس عمومی (اتوبوس، مینی بوس و یا سواری ون) جابجا شوند، صندلیها و فضای داخلی این وسایل نقلیه در هر نوبت آزمون ضدعفونی شده و برای رعایت فاصله گذاری، از یک سوم تا یک چهارم ظرفیت خودرو استفاده می­شود.

فضای مناسب برای داوطلب دارای معلولیت با رعایت فاصله گذاری در نظر گرفته می شود.

منشی داوطلبان نابینا، معلول، ناشنوا و …ضمن رعایت نکات بهداشتی، حداقل یک متر از داوطلب فاصله خواهندداشت و این داوطلبان با فاصله مناسب از یکدیگر امتحان می دهند.

به تعداد کافی سطل زباله (ترجیحاً دارای درب پدالی با پا) در قسمت ورودی و خروجی حوزه و همچنین مسیرهای پرتردد، در سالنها و یا کلاسهای محل برگزاری آزمون پیش بینی شده است.

به منظور مساعدت به داوطلبان و جلوگیری از ازدحام جمعیت در زمان بازرسی داوطلبان، درب حوزه های امتحانی زودتر و از ساعت ۶:۳۰ صبح بازمی شود.ضدعفونی مستمر سرویس های بهداشتی در طول آزمون انجام می­ شود.

پذیرایی از داوطلبان به صورت سلف سرویس و ضدعفونی شده در فضای مناسبی که باعث تجمع نشود، انجام و وسایل پذیرایی از قبل ضدعفونی می­شود.

همچنین عوامل اجرایی در هنگام تحویل بسته های سوال و پاسخنامه، ازماسک و دستکش استفاده می کنند و مرتب دستهای آنها ضد عفونی می شود.

مراقبان ضمن رعایت نکات بهداشتی، از دستکش و ماسک استفاده می کنند و فاصله آنها با داوطلبان (حداقل یک متر) خواهد بود.

سازمان سنجش آموزش کشور اعلام کرد، دفترچه­ های سوال و پاسخنامه،درجلسه آزمون به داوطلب تحویل داده می شود و روی زمین قرار نمی گیرد.

بر این اساس مسئول اخذ اثرانگشت از داوطلبان، ضمن رعایت نکات بهداشتی از دستکش و ماسک استفاده می­نماید و بعد از اخذ اثر انگشت از هر داوطلب یک پد الکی(که توسط سازمان به حوزه ها ارسال شده است)را برای ضدعفونی دست ­ها به داوطلب تحویل داده می شود .

همچنین بعد از جمع آوری پاسخنامه ها و دفترچه های آزمون، داوطلبان با مدیریت صحیح زمان و با فاصله مناسب، برای خروج از محل آزمون هدایت و راهنمایی می شوند.

نتایج آخرین رتبه‌بندی (۲۰۲۰) تایمز از دانشگاه های جوان: ۲۰ دانشگاه کشور در جمع ۴۱۴ دانشگاه برتر جوان در جهان

پایگاه رتبه‌بندی تایمزنتایج رتبه بندی دانشگاه های برتر جوان را اعلام کرد. مقصود از دانشگاه جوان در این رتبه بندی دانشگاهی است که بیش از 50 سال از تاسیس آن نگذشته باشد. دانشگاه‌های زیر از ایران به ترتیب رتبۀ کسب شده در این رتبه بندی حاضر بوده‌اند:

1- دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل(74)
2- دانشگاه کاشان و دانشگاه یاسوج (101-150)
3- دانشگاه بین المللی امام خمینی، دانشگاه علوم پزشکی ایران، دانشگاه صنعتی اصفهان، دانشگاه صنعتی شیراز (151-200)
دانشگاه مازندران (201-250)
4-دانشگاه بوعلی سینا، دانشگاه گیلان، دانشگاه کردستان، دانشگاه سمنان (251-300)
5- دانشگاه شهید مدنی آذربایجان، دانشگاه شهرکرد، دانشگاه صنعتی شاهرود، دانشگاه زنجان (301-350)
6- دانشگاه شاهد، دانشگاه شهید باهنر، دانشگاه یزد (351-400)
7- دانشگاه بیرجند، (401+)

خرید به‌هنگام: ارزش‌آفرینی گسترده برای اعضای باشگاه مشتریان- واپسین مهلت:تا ۳۰مرداد ۱۳۹۹

ارزیابی واحد تحقیق و توسعۀ ما در سال‌های اخیر حاکی از واقعیتی است که بسیاری از شما به نحوی در گفت‌و‌گوهای مختلف به آن اشاره کرده‌اید و یا، با فراوانی کمتر، در بخش بازخوردهای کتبی در نظرسنجی های سالانه از آن سخن گفته‌اید. بیان صاف و سادۀ این واقعیت این است: بخش قابل توجهی از قابلیت های نرم افزارها در ازدحام روزهای انتخاب رشته و اضطراب ناشی از کمبود وقت «بلااستفاده» می مانند.
نکتۀ دیگر ضرورت اجتناب از آن پدیده ای است که در زبان فارسی به «روحیۀ دقیقه نودی» شهرت یافته است. اگر اکثر متقاضیان یک خدمت/کالا سفارش آن را به یک روز یا حتی نیم‌روز واحد، آن هم روز یا نیم‌روزی که واپسین مهلت قابل تصور تلقی می شود، واگذار کنند تحقق آرمان حرفه ای ارائۀ خدمات به بهترین شکل ممکن دشوار و مشقت بار خواهد شد. به دلایل پیشگفته و به منظور تحقق‌بخشی به هدف اعلام‌شدۀ ارزش‌آفرینی گسترده تر برای اعضای باشگاه مشتریان جشنوارۀ خرید به هنگام طراحی شده است. در نظر داشته باشید که مزیت های مربوط به عضویت در باشگاه مشتریان صرفاً در صورت خرید به‌هنگام تخصیص خواهد یافت. در عین حال، با هدف بیشینه‌سازی خدمت به مشتریان وفادار، افزون بر مزیت های پیشینۀ خرید و کاربری (عضویت در باشگاه مشتریان) 10% تخفیف بیشتر به همه کسانی که در طرح خرید به هنگام مشارکت کنند اختصاص خواهد یافت.

این را هم در نظر داشته باشید که احتمالاً همه ما، هر چقدر هم که به اصطلاح «دقیقۀ نودی» باشیم،در طول زندگی مان، دست‌کم یک بار طعم اجرای سرصبر و باحوصلۀ کارها و طرح‌هایمان را چشیده ام،  طعمی که به نظر نمی رسد ناخوشایند بوده باشد. در عین حال، ما هم مثل شما، انکار نمی کنیم که گاهی همان یکباره و لحظۀ آخر اقدام کردن جذاب و به یاد ماندنی است. ولی تجربه نشان می دهد که در خصوص خرید نرم افزار انتخاب رشته همان اقدام به موقع یا «سر صبر» بهتر جواب می‌دهد؛ به‌ویژه، در این مورد خاص که تخفیف‌ها و مزیت‌ها نیز با آن درآمیخته‌اند.

دفترچه‌ انتخاب رشته صرفا بر اساس سوابق تحصیلی پذیرش مهرماه سال ۹۸

مزایای خرید به‌هنگام نرم‌افزار انتخاب رشته و مشاوریار فرهیختگان شریف – ۹۸