تمدید مهلت ثبت نام در نوبت اول کنکور و آزمون اختصاصی دانشگاه فرهنگیان

بر اساس اطلاعیه به تاریخ 11 آذر سازمان سنجش مهلت ثبت نام در نوبت اول آزمون سراسری سال ۱۴۰۳ و آزمون رشته‌های تحصیلی پردیس‌های دانشگاه فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجائی در سال ۱۴۰۳ که قرار بود ساعت ۲۴ شنبه ۱۱ آذر ماه پایان برسد تا روز چهارشنبه ۱۵ آذر ماه جاری تمدید شد.ه است.
ضمناً بر اساس اطلاعیۀ پیشگفته بر اساس آخرین اصلاحات دفترچه راهنمای ثبت‌نام و شرکت در آزمون سراسری و آزمون اختصاصی پذیرش دانشجو-معلم در دانشگاه فرهنگیان حداکثر سن مجاز برای ورود به دانشگاه فرهنگیان از ۲۲ سال به ۲۴ سال تمام (مبنا اول مهرماه هر سال تحصیلی) تغییر یافته است.

نقاشی شرکت کنندگان در کنکور

آغاز ثبت نام در نوبت اول کنکور ۱۴۰۳ و آزمون اختصاصی دانشگاه‌ فرهنگیان

طبق اطلاعیه به‌تاریخ 5 آذر 1403 سازمان سنجش مهلت ثبت‌نام‌ در آزمون‌ سراسري‌ سال 1403 (نوبت اول) براي‌ پذيرش در رشته‌هاي با آزمون در دوره‌هاي‌ روزانه، نوبت دوم (شبانه)، نيمه‌حضوري، مجازي، پرديس خودگردان دانشگاه‌ها و مؤسسات‌ آموزش‌ عالي، دانشگاه‌ پيام‌نور، مؤسسات‌ آموزش‌ عالي‌ غيرانتفاعي‌ و غيردولتي، رشته‌هاي تحصيلي با آزمون دانشگاه آزاد اسلامي و همچنين آزمون اختصاصي پذیرش دانشجو – معلم در دانشگاه‌ فرهنگیان از روز یک شنبه به تاریخ 1402/09/05(پنجم آذر ماه‌ 1402) منحصراً از طريق درگاه اطلاع‌رساني سازمان سنجش آغاز و در روز شنبه به تاریخ 1402/09/11(یازدهم آذر ماه‌ 1402) پايان مي‌پذيرد.

بر اساس اطلاعیه سازمان سنجش  هر داوطلب مطابق ضوابط آزمون مي‌تواند در يكي از گروه‌هاي آزمايشي اصلي (شامل گروه‌هاي علوم رياضي و فني، علوم تجربي و علوم انساني) و همچنين يکي از گروه‌هاي آزمايشي (هنر و يا  زبان‌هاي خارجي) شرکت کند. به این ترتیب برگزاری همزمان دو آزمون گروه‌های آزمایشی هنر و زبان‌های خارجی در نوبت اول کنکور 1403  از تغییرات کنکور  امسال به شمار می‌رود.

دانلود دفترچه دفترچۀ راهنمای ثبت نام و شرکت در نوبت اول کنکور سراسری 1403 و آزمون اختصاصی پذیرش دانشجو – معلم در دانشگاه‌ فرهنگیان

 

طبق اطلاعیۀ سازمان سنجش:

«داوطلبانی که در زمان ثبت نام آزمون سراسری سال 1403 (نوبت اول)، نوع آزمون خود را “فقط متقاضی شرکت در آزمون اختصاصی پذیرش دانشجو – معلم هستم” انتخاب می نمایند، در صورت قبولی و یا عدم قبولی در آزمون پذیرش دانشجو – معلم حق انتخاب رشته در رشته‌های تحصیلی آزمون سراسری سال 1403 را نخواهند داشت.
2- داوطلبانی که در زمان ثبت نام، نوع آزمون خود را “متقاضی شرکت در آزمون سراسری و همچنین آزمون اختصاصی پذیرش دانشجو – معلم هستم” انتخاب می‌نمایند، در صورت قبولی نهایی در آزمون اختصاصی پذیرش دانشجو – معلم حق انتخاب رشته در آزمون سراسری سال 1403 را ندارند. لازم به يادآوري است اعلام نتیجه نهایی آزمون اختصاصی پذیرش دانشجو – معلم در سال 1403 قبل از انتخاب رشته متقاضيان آزمون سراسری اعلام خواهد شد و به قبولين نهايي آزمون اختصاصی پذیرش دانشجو – معلم، کارنامه ملاک عمل برای انتخاب رشته در آزمون سراسری داده نخواهد شد.»

چنانچه داوطلبی که هم متقاضی شرکت در آزمون سراسری و هم متقاضی آزمون اختصاصی پذیرش دانشجو-معلم است، جزو قبول‌شدگان نهایی آزمون اختصاصی فرهنگیان باشد،  پس از اعلام نتایج آن آزمون در مهلت چندروزه‌ای که اعلام خواهد شد از قبولی خود در دانشگاه فرهنگیان منصرف شود، لازم است مطابق تبصره زیر از اطلاعیه سازمان سنجش، عمل کند:

«تبصره: بعد از اعلام نتایج نهایی آزمون اختصاصی پذیرش دانشجو – معلم در سال 1403، مهلت چند روزه به این  دسته از داوطلبان داده می‌شود که چنانچه از قبولیِ خود در دانشگاه فرهنگیان منصرف شدند، امکان انتخاب رشته در آزمون سراسری سال 1403 را داشته باشند. این دسته از داوطلبان لازم است در فرصت تعیین شده که از طرف سازمان سنجش آموزش کشور اعلام خواهد شد درخواست انصراف خود را قبل از صدور کارنامه ملاک عمل برای انتخاب رشته، به آموزش و پرورش ارائه دهند»

شماری از نکات مهم دیگر در اطلاعیه سازمان سنجش:

اگر داوطلب شرکت‌کرده کنکور  1402 متقاضی گزینش در انتخاب رشته سال 1403 با نمرات اختصاصی آزمون سراسری سال 1402 است لازم است طبق اطلاعیه سازمان سنجش به شرح زیر عمل کند:

«داوطلبانی که متقاضی گزینش با نمرات اختصاصی آزمون سراسری سال 1402  هستند لازم است جهت انتخاب رشته و گزینش در آزمون سراسری سال 1403 حداقل در یک نوبت از آزمون های سراسری سال 1403 ثبت نام نمایند. این دسته از داوطلبان نیازی به شرکت در جلسه آزمون و پاسخ‌گویی به سؤالات آزمون را ندارند.»

 

زمان اعلام علاقه مندی به رشته های پیام نور  وغیر انتفاعی

طبق اطلاعیۀ پیشگفته:

«اعلام علاقه‌مندي به رشته‌هاي دانشگاه‌هاي پیام نور و موسسات غیرانتفاعی در مرحله انتخاب رشته (نيمه دوم مردادماه سال 1403) انجام خواهد شد»

 

بر اساس اطلاعیه سازمان سنجش متقاضیانی که سابقه تحصیلی کامل گروه آزمایشی مد نظر خود را ندارند لازم است مطابق تذکر زیر (قید شده در اطلاعیه سازمان سنجش) عمل کنند:

«همه متقاضياني که سابقه تحصیلی کامل گروه آزمایشی مورد نظر خود را ندارند (اعم از دانش آموزان و فارغ‌التحصيلان شاخه‌هاي نظري، فني و حرفه‌اي و كار و دانش در تمام نظام‌هاي آموزش و پرورش، طلاب حوزه‌های علمیه، متقاضياني که نمره خود را قبل از خرداد سال 1384 اخذ کرده‌اند، فارغ‌التحصيلان مدارس بين‌الملل و دارندگان گواهينامه معادل دوره متوسطه و پيش‌دانشگاهي) بايد نسبت به ايجاد سابقه تحصيلي برای دروس عمومی و اختصاصی از طريق شرکت در امتحانات نهايي (نظام 3-3-6) که وزارت آموزش و پرورش برگزار مي‌کند اقدام کنند»

برای مطالعۀ متن کامل اطلاعیه به سایت سازمان سنجش به آدرس sanjesh.org مراجعه کنید.

تمدید مهلت ثبت نام کنکور دکتری ۱۴۰۳

بر اساس اطلاعیۀ سازمان سنجش مهلت  ثبت‌نام آزمون ورودی مقطع دکتری نیمه‌متمرکز (Ph.D) سال ۱۴۰۳ برای پذیرش در دوره‌های روزانه، نوبت دوم، دانشگاه آزاد اسلامی، دانشگاه پیام نور، دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی غیرانتفاعی و پردیس خودگردان دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی سال 1403 تا روز شنبه به‌تاريخ 1402/08/27
تمدید شده است.

بر اساس اطلاعیه سازمان سنجش  آن دسته از متقاضیانی که قبلا نسبت به ثبت نام اقدام کرده‌اند، می توانند در صورت تمایل تا تاریخ یشگفته، نسبت به ویرایش اطلاعات خود اقدام کنند.

نقاشی شرکت کنندگان در کنکور

زمان ثبت‌نام در نوبت اول آزمون سراسری و آزمون رشته‌های دانشگاه فرهنگیان – ۱۴۰۳

بر اساس اعلام سازمان سنجش ثبت نام در نوبت اول کنکور سراسری سال ۱۴۰۳ و آزمون اختصاصی رشته‌های تحصیلی پردیس‌های دانشگاه فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجائی در سال ۱۴۰۳ از ۵ آذر ماه سال ۱۴۰۲ آغاز و تا ۱۱ آذر ماه ادامه خواهد داشت.
نوبت اول آزمون سراسری و آزمون متقاضیان رشته‌های تحصیلی پردیس‌های دانشگاه فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجائی در روزهای پنجشنبه و جمعه ۶ و ۷ اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۳ برگزار خواهد شد.

آغاز مهلت ثبت نام در کنکور دکتری ۱۴۰۳

طبق اطلاعیۀ سازمان سنجش مهلت ثبت نام در کنکور ورودی مقطع دکتری (Ph.D) – نیمه‌متمرکز- سال 1403 از امروز چهارشنبه به تاريخ 1402/08/17 آغاز شده است و در روز سه‌شنبه به تاريخ 1402/08/23 پايان مي‌پذيرد. هر داوطلب براساس ضوابط مندرج در دفترچه راهنماي ثبت‌نام و شركت در آزمون مي‌تواند در يك كدرشته‌ امتحاني ثبت‌نام‌ و در آزمون مربوط شركت‌ کند.

دانلود دفترچه راهنمای ثبت نام  و شرکت در آزمون ورودی مقطع دکتری (.Ph.D) – نیمه متمرکز

کنکور

تمدید مهلت ثبت نام در کنکور کارشناسی ارشد ۱۴۰۳

طبق اطلاعیه به‌تاریخ 13 آبان 1402 سازمان سنجش، مهلت ثبت‌نام و شرکت در آزمون كارشناسي‌ارشد ناپيوسته سال 1403 (در تمامي دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالي دولتي و غير‌دولتي و همچنين دانشگاه آزاد اسلامي)  تا روز چهار‌شنبه به‌تاريخ 1402/08/17 تمدید شده است.

کنکور

آغاز مهلت ثبت نام در کنکور ارشد ۱۴۰۳

طبق اطلاعیۀ سازمان سنجش مهلت ثبت نام در کنکور ورودی کارشناسی ارشد سال 1403 از روز یکشنبه مورخ 7 آبان 1402 آغاز شده است و تا روز شنبه مورخ 13 آبان 1402 ادامه خواهد داشت.

داوطلبان می توانند مي‌توانند حداكثر در دو رشته امتحاني (یک رشته اصلی و یک رشته شناور مندرج در دفترچه راهنماي ثبت‌نام) متقاضي ثبت‌نام در اين آزمون شوند.

دانلود دفترچه راهنمای ثبت نام و شرکت در آزمون کارشناسی ارشد 1403

پایان

اجباری شدن گذراندن طرح برای ۹ رشته دانشگاه علوم پزشکی

دانش‌آموختگان رشته‌های «مامایی» و تعدادی از رشته های پیراپزشکی از قرار:  «بهداشت عمومی»، «بینایی‌سنجی»، «شنوایی سنجی»، «کاردرمانی»، «گفتاردرمانی»، «فیزیوتراپی»، «فناوری اطلاعات سلامت» و «تغذیه» از اول آبان ماه سال 1402 طرح اجباری خواهند داشت. به گزارش ایسنا دانشجویانی که از یکم آبان ماه سال جاری در این ۹ رشته دانش‌آموخته می‌شوند، می‌بایست «طرح اجباری» بگذرانند.

ضمنا فرایند اعلام رشته‌های یاد شده، مشابه سایر رشته‌های اجباری قبلی از طریق سامانه برنامه‌ریزی نیروی انسانی انجام می پذیرد.

تغییر زمان ثبت نام در آزمون های کارشناسی ارشد و دکتری ۱۴۰۳

طبق اطلاعیۀ سازمان سنجش تاریخ ثبت نام در آزمون های کارشناسی ارشد و دکتری 1403 به شرح زیر تغییر یافته است:

 زمان ثبت نام برای شرکت در آزمون کارشناسی ارشد: 7 آبان تا 13 آبان 1402

زمان ثبت نام برای آزمون دکتری: 17 آبان تا 23 آبان 1402

ضمناً تاریخ برگزاری آزمون‌های ارشد و دکتری به شرح زیر است:

 زمان برگزاری آزمون کارشناسی ارشد: صبح و عصر جمعه 4 اسفند 1402

 زمان برگزاری آزمون دکتری: عصر جمعه 4 اسفند 1402

پایان.