پرسش‌های تخصصی در حوزه آشنایی با رشته‌های دانشگاهی (طرح روز معلم)

رتبه جهانی دانشگاه های ایران بر اساس رتبه بندی ISC

جایگاه دانشگاه های ایران بر اساس آخرین رتبه بندی جهانی ISC

بر اساس آخرین رتبه بندی جهانیِ مؤسسه استنادی و پایش علم وفناوری جهان اسلام (ISC- 2022) که   2422 دانشگاه برتر از 111 کشور در آن حضور دارند، سه دانشگاه هاروارد، انستیتو فناوری ماساچوست (MIT) و دانشگاه استنفورد در جایگاه های اول تا سوم قرار گرفته اند. در این رتبه بندی 63 دانشگاه از ایران حضور دارند.

بر اساس این رتبه بندی که جدول آن را در زیر می بینید دانشگاه علوم پزشکی تهران، دانشگاه تهران، دانشگاه علوم پزشکیی ایران، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و دانشگاه صنعتی شریف پنج دانشگاه برتر ایران هستند.

شاخص ها یا معیارهای این رتبه بندی از قرار زیر هستند: پژوهش (با وزن 60 درصد)، آموزش (با وزن 10 درصد)، فعالیت‌های بین‌المللی (با وزن 15 درصد) و فناوری و نوآوری (با وزن 15 درصد).

رتبه جهانی دانشگاه های ایران بر اساس رتبه بندی جهانی ISC-2022

 

 

رتبۀ دانشگاه‌های کشور براساس رتبه بندی بین‌المللی تایمز – ۲۰۲۲

مشاغل پرمتقاضی مهندسی در آینده

شماری از پرمتقاضی‌ترین مشاغل مهندسی در آینده از قرار زیر هستند. دربارۀ هر حوزۀ شغلی علت پرمتقاضی‌بودنِ احتمالی آن در آینده به اختصار بیان شده است.

1-مشاغل مرتبط با مهندسی کامپیوتر

با پیدایش و رشد خیره‌کنندۀ رایانش ابری و رایانش موبایل روز به روز بر شمار شرکت‌هایی افزوده می شود که کار در فضای دیجیتال را می آموزند و سیستم ها و برنامه های کاربردی نواورانه را توسعه می دهند. به این ترتیب می توان حوزه مهندسی نرم افزار را یکی از فضاهای به سرعت رشدیابنده ای دانست که به ظن قوی فرصت های شغلی هیجان انگیری را خلق خواهد کر: مشاغلی با درامد کافی برای دانش‌آموختگانی که به ویژه در حوزه نزم‌افزارهای کاربردی موبایل و البته امنیت سایبری تخصّص دارند.

2-مشاغل مرتبط با مهندسی هوافضا

برخی از تخمین ها حاکی از این است که تا سال 2031 تعداد هواپیماهای مسافری مورد نیاز در قیاس با داشته های کنونی بشر 27000 فروند بیشتر خواهد بود. همین تخمین‌ها نیاز به 40000 بالگرد نو را در سراسر جهان براورد می‌کنند. به همین ترتیب و با پیشرفت پرشتاب فناوری های هوافضا، رشد وگسترش این حوزه ادامه خواهد داشت ومشاغلی با درامد مکفی برای فارغ التحصیلانی فراهم می شود که دانش فنی قابل اعتنایی از سیستم‌های هوافضا داشته باشند و و از ذهن خلاقی برخوردار باشند که توانمندی حل مساله را کسب کرده باشد.

3- مشاغل مرتبط با مهندسی عمران

با افزایش جمعیت نیازهای زیرساختی بشر نیز افزایش می یابند. حوزه های اساسی بخش عمران و توسعۀ زیرساختی شامل حفظ، نگهداشت و ساخت جاده ها وبزرگراه‌ها، مدیریت ذخایر آبی، تصفیه فاضلاب و ساخت‌و‌ساز سکونت‌گاه‌های شهری می شود.

4-مشاغل مرتبط با مهندسی پزشکی

ضرورت رسیدگی کافی به نیازهای سالمندان در سراسر جهان از یک سو و رشد پر شتاب نوآوری ها در فناوری های پزشکی- برای نمونه فناوری چاپ سه بعدی و البته سایر تجهیزات مورد نیاز حوزۀ سلامت- از سوی دیگر، احتمالاً نیاز به مهندسان پزشکی رور به روز افزایش خواهد داد. افزون بر این، کسب روش‌های کاراتر و مقرون به صرفه تر در ساخت اندام های مصنوغی از قبیل قلب مصنوعی می‌تواند منجر به تحولی شگرف در حوزۀ پیوند عضو شود.

رتبه دانشگاه های کشور در رتبه بندی ِD8- 2021

بر اساس نتایج آخرین رتبه بندی D8-2021 دانشگاه های برتر کشور و رتبه آنها در رتبه بندی یادشده از قرار زیر است. این رتبه بندی از جانب  پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) انجام می شودو کشورهای مشمول این رتبه بندی اقزون بر ایران، اندونزی، بنگلادش، پاکستان، ترکیه، مالزی، مصر و نیجریه می باشند. رتبه دانشگاه های ایران به شرح جدول تصویر زیر است.

رتبه دانشگاه های ایران بر اساس رتبه بندی D8-2021

رتبه دانشگاه های ایران بر اساس رتبه بندی D8-2021

 

رتبه دانشگاه های کشور بر اساس آخرین رتبه بندی شانگهای – ۲۰۲۲

نتایج رتبه بندی شانگهای در سال 2022 از برترین دانشگاه های جهان اعلام شد. 11 دانشگاه ایران در بین 1000 دانشگاه برتری قرار گرفته اند که در این رتبه بندی حضور داشته اند. دانشگاه  تهران، دانشگاه علوم پزشکی تهران و دانشگاه تربیت مدرس به ترتیب سه دانشگاه برتر کشور بر اساس رتبه بندی جدید شانگهای هستند. فهرست دانشگاه ایرانی حاضر در این رتبه بندی و رتبه آنها در جدول زیر قابل مشاهده است:

رتبه دانشگاه های کشور بر اساس شانگهای 2022

11 دانشگاه برتر کشور

 

نمودار پرظرفیت ترین رشته های گروه آزمایشی علوم انسانی – ۱۴۰۱

نمودار پرظرفیت ترین رشته های گروه آزمایشی علوم انسانی – 1401

پرظرفیت ترین رشته های انسانی- 1401

نمودار پرظرفیت ترین رشته های انسانی- 1401

نمودار پرظرفیت ترین رشته های گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی – ۱۴۰۱

نمودار پرظرفیت ترین رشته های گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی – 1401

نمودار پرظرفیت ترین رشته های گروه آزمایشی ریاضی

نمودار پرظرفیت ترین رشته های گروه آزمایشی ریاضی بر اساس دفترچه راهنمای انتخاب رشته با آزمون و بدون آزمون سراسری 1401