مشاغل پرمتقاضی مهندسی در آینده

شماری از پرمتقاضی‌ترین مشاغل مهندسی در آینده از قرار زیر هستند. دربارۀ هر حوزۀ شغلی علت پرمتقاضی‌بودنِ احتمالی آن در آینده به اختصار بیان شده است.

1-مشاغل مرتبط با مهندسی کامپیوتر

با پیدایش و رشد خیره‌کنندۀ رایانش ابری و رایانش موبایل روز به روز بر شمار شرکت‌هایی افزوده می شود که کار در فضای دیجیتال را می آموزند و سیستم ها و برنامه های کاربردی نواورانه را توسعه می دهند. به این ترتیب می توان حوزه مهندسی نرم افزار را یکی از فضاهای به سرعت رشدیابنده ای دانست که به ظن قوی فرصت های شغلی هیجان انگیری را خلق خواهد کر: مشاغلی با درامد کافی برای دانش‌آموختگانی که به ویژه در حوزه نزم‌افزارهای کاربردی موبایل و البته امنیت سایبری تخصّص دارند.
2-مشاغل مرتبط با مهندسی هوافضا

برخی از تخمین ها حاکی از این است که تا سال 2031 تعداد هواپیماهای مسافری مورد نیاز در قیاس با داشته های کنونی بشر 27000 فروند بیشتر خواهد بود. همین تخمین‌ها نیاز به 40000 بالگرد نو را در سراسر جهان براورد می‌کنند. به همین ترتیب و با پیشرفت پرشتاب فناوری های هوافضا، رشد وگسترش این حوزه ادامه خواهد داشت ومشاغلی با درامد مکفی برای فارغ التحصیلانی فراهم می شود که دانش فنی قابل اعتنایی از سیستم‌های هوافضا داشته باشند و و از ذهن خلاقی برخوردار باشند که توانمندی حل مساله را کسب کرده باشد.
3- مشاغل مرتبط با مهندسی عمران

با افزایش جمعیت نیازهای زیرساختی بشر نیز افزایش می یابند. حوزه های اساسی بخش عمران و توسعۀ زیرساختی شامل حفظ، نگهداشت و ساخت جاده ها وبزرگراه‌ها، مدیریت ذخایر آبی، تصفیه فاضلاب و ساخت‌و‌ساز سکونت‌گاه‌های شهری می شود.
4-مشاغل مرتبط با مهندسی پزشکی

ضرورت رسیدگی کافی به نیازهای سالمندان در سراسر جهان از یک سو و رشد پر شتاب نوآوری ها در فناوری های پزشکی- برای نمونه فناوری چاپ سه بعدی و البته سایر تجهیزات مورد نیاز حوزۀ سلامت- از سوی دیگر، احتمالاً نیاز به مهندسان پزشکی رور به روز افزایش خواهد داد. افزون بر این، کسب روش‌های کاراتر و مقرون به صرفه تر در ساخت اندام های مصنوغی از قبیل قلب مصنوعی می‌تواند منجر به تحولی شگرف در حوزۀ پیوند عضو شود.

رتبه بندی دانشگاه ها

بهترین دانشگاه های کشور بر اساس رتبه بندی آسیایی QS- 2023

کنکور

نکاتی در خصوص کنکور دی ماه

نکاتی در خصوص نوبت اول کنکور سراسری 1402 (کنکور دی ماه) که در دی ماه  برگزار می شود:

1- نوبت اول کنکور  سال ۱۴۰۲ روزهای پنج‌شنبه و جمعه ۲۹ و ۳۰ دی برگزار می شود.

2- تعداد داوطلبان  این آزمون ۹۷۸ هزار و۴۶۰ نفر  است؛  در حدود۶۰ درصد داوطلبان زن هستند.

3- ۵۱ درصد داوطلبان برای اولین بار در کنکور شرکت  می کنند و ۴۹ درصد از داوطلبان آن، در ادوار قبل در کنکور سراسری شرکت کرده‌اند.

4- ۴۶ درصد داوطلبان در گروه آزمایشی تجربی ثبت‌نام کرده‌اند؛ 31.6 درصد در گروه علوم انسانی و 12.27 درصد در گروه علوم زیاضی و فنی ثبت‌نام کرده‌اند. متقاضیان گروه هنر  ۳.۹۹ درصد (حدودا 39 هزار نفر) از داوطلبان و متقاضیان گروه زبان‌های خارجی 6 درصد (حدودا 59 هزار نفر) از کل داوطلبان هستند.

5- داوطلبانی که سابقه تحصیلی ندارند باید در آزمون ترمیمی خرداد شرکت کنند.

6- نتایج اوبیۀ این کنکور اوایل اسفند اعلام خواهد شد.

7- کارنامۀ نهایی کنکور در مرداد ماه 1402 صادرمی شود که بر مینای آن داوطلبان نسبت به انتخاب رشته اقدام خواهد کرد.

منبع: استخراج‌شده از گزارش ایسنا از نشست خبری معاونت فنی و آماری سازمان سنجش

۱۰ دی: واپسین مهلت ثبت نام در تکمیل ظرفیت بدون آزمون سراسری- بهمن ۱۴۰۱

طبق اطلاعیه سازمان سنجش مهلت ثبت‌نام و انتخاب رشته‌ برای ظرفیت های خالی مانده رشته‌محل‌هايي که در مرحله پذیرش با سوابق تحصیلی سراسري سال 1401 تکمیل نگردیده است، از طريق وبگاه سازمانسنجش از روز چهارشنبه مورخ 1401/09/30 آغاز و تا روز شنبه مورخ 1401/10/10 ادامه خواهد داشت.

تمدید مهلت ثبت نام در کنکور ارشد ۱۴۰۲

طبق اطلاعیه 22 آذز سازمان سنجش مهلت ثیت و نام برای متقاضیان  شرکت در آزمون كارشناسي ارشد ناپيوسته سال 1402 در تمامي دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالي دولتي و غير دولتي و همچنين دانشگاه آزاد اسلامي و بيست و هشتمين دوره المپياد علمي- دانشجويي كشور تا روز  شنبه 26 آذر 1401 تمدید شده است.

مهلت ثبت نام در کنکور ارشد ۱۴۰۲

طبق اطلاعیه سازمان سنجش ثبت‌نام براي آزمون كارشناسي ارشد ناپيوسته سال 1402 از روز چهار‌شنبه مورخ 1401/09/16 آغاز شده است و در روز سه‌شنبه مورخ 1401/09/22 پايان مي‌پذيرد.

فرصت مجدد برای ثبت نام در کنکور ۱۴۰۲

طبق اعلام سازمان سنجش مهلت ثبت نام آزمون‌ سراسری‌ سال‌ ۱۴۰۲ (نوبت اول) از ساعت ۸ صبح تا ۱۷ امروز یکشنبه ۲۲ آبان تمدید شده است.
به این ترتیب متقاضیانی که تاکنون موفق به ثبت نام در آزمون‌ سراسری‌ سال ۱۴۰۲ (نوبت اول) در دوره‌های‌ روزانه، نوبت دوم «شبانه»، نیمه‌حضوری، مجازی، پردیس خودگردان دانشگاه‌ها و مؤسسات‌ آموزش‌ عالی، دانشگاه‌ پیام‌ نور و مؤسسات‌ آموزش‌ عالی‌ غیرانتفاعی و همچنین رشته‌های تحصیلی دانشگاه آزاد اسلامی نشدند، می توانند تا ساعت 17 امروز یکشنبه با مراجعه به وبگاه سازمان سنجش نسبتبه ثبت نام در کنکور سراسری- نوبت اول- دی ماه- ثبت نام کنند.

اگر می خواهید در کنکور گروه آزمایشی متفاوت با دیپلم خود شرکت کنید…

طبق اطلاعیه مهم مورخ 16 آبان سازمان سنجش
«همه داوطلبان (اعم از دانش آموزان و فارغ­ التحصيلان شاخه هاي نظري، فني و حرفه ­اي و كار و دانش در تمام نظام هاي آموزش و پرورش) بايد نسبت به ايجاد سابقه تحصيلي بر اساس برنامه اعلامي وزارت آموزش و پرورش اقدام نمايند

تبصره: در آزمون سراسري سال 1402 و بعد از آن، براي داوطلباني كه سابقه تحصيلي ناقص دارند و يا كلاً سابقه تحصيلي ندارند، سهم نمره كل سابقه تحصيلي به نسبت سوابق تحصيلي موجود داوطلب در گروه درخواستي اعمال مي شود و نمره آزمون اختصاصي جايگزين آن نخواهد شد. ضمناً دانش آموزان پايه دوازدهم متقاضي ورود به آموزش عالي، مي توانند در آزمون سراسري سال 1402 (نوبت اول) در ديماه نيز شركت نمايند.

لازم به تاکید است در صورتی که داوطلبی در امتحاناتی که وزارت آموزش و پرورش برای ایجاد سوابق پیش بینی می­کند شرکت نکرده و اقدام به ایجاد سوابق تحصیلی در دروس عمومی و اختصاصی ننماید، نمره آن دروس برایش صفر (0) لحاظ خواهد شد.»

به این ترتیب،براساس اطلاعیۀ سازمان سنجش، داوطلبان کنکور سراسری 1402، چنانچه متمایل به شرکت درکنکور گروه آزمایشی ای هستند که در آن سوابق تحصیلی ندارند، باید در امتحانات ویژه ای که آموزش و پرورش برای ایجاد سوابق تحصیلی برگزار خواهد کرد شرکت کنند،در غیر این صورت، نمره آن دروس برایشان صفر در نظر گرفته خواهد شد.

 

تمدید مهلت ثبت نام نوبت اول کنکور ۱۴۰۲

طبق اطلاعیه موزخ 14 آبان سازمان سنجش مهلت ثبت نام در آزمون‌ سراسري‌ سال 1402 (نوبت اول) براي‌ پذيرش در رشته‌هاي با آزمون در دوره‌هاي‌ روزانه، نوبت دوم (شبانه)، نيمه‌حضوري، مجازي، پرديس خودگردان دانشگاه‌ها و مؤسسات‌ آموزش‌ عالي، دانشگاه‌ پيام‌نور و مؤسسات‌ آموزش‌ عالي‌ غيرانتفاعي‌ و غيردولتي‌ و همچنين رشته‌هاي تحصيلي با آزمون دانشگاه آزاد اسلامي تا روز چهارشنبه 18 آبان 1401 تمدید شده است.
از زمان شروع فرآیند ثبت‌نام در نوبت اول کنک.رسراسری 1402 به گزارش ایسنا تا صبح روز چهاردهم، بیش از ۵۱۵ هزار داوطلب در نخستین نوبت برگزاری کنکور ۱۴۰۲ ثبت‌نام کرده‌اند.
نخستین نوبت کنکور 1402 در  روزهای پنج‌شنبه ۲۹ و جمعه ۳۰ دی ماه سال جاری برگزار می‌شود. زمان برگزاری دومین نوبت آزمون ورود به دانشگاه‌ها، روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه ۱۴ و ۱۵ تیرماه ۱۴۰۲ است.