راهنمای نصب نرم افزار

پس از قرار دادن لوح فشرده ی شریف 90 در درایو سیستم، اٌتوران نرم افزار به صورت خودکار اجرا می شود. در صفحه ی ظاهر شده تب های زیر قابل مشاهده است:

1-   نرم افزار شریف 90 نیازمند برنامه های جانبی:

 Microsoft .Net Framework 3.5 SP1 و AccessDatabaseEngine می باشد.

با کلیک بر این گزینه،  اُتوران به صورت خودکار پس از بررسی سیستم شما، در صورت یافته نشدن پیش نیاز های فوق الذکر ، شروع به نصب آنها می کند. پس از اتمام نصب آنها، نصب نرم افزار شریف 90 آغاز می شود. برای مشاهده ی  روند نصب نرم افزار به راهنمای تصویری موجود در اٌتوران مراجعه کنید.

2-   توصیه می شود پیش از نصب نرم افزار با کلیک بر این گزینه به صفحه راهنما وارد  شوید و راهنماهای تصویری را مشاهده فرمایید.

3-   از طریق این گزینه به صفحه فرم ها منتقل می شوید. در این صفحه فرم های مربوط به درج علاقمندی های داوطلبان در دو حالت «به تفکیک مجموعه – رشته ها» و « به تفکیک رشته – گرایش ها» در دو فرمت PDF و Word قابل دسترسی است.

4-   اگر در مشاهده ی فرم های درج علاقه مندی های داوطلبان در فرمت Word با مشکل مواجه شدید، با کلیک بر این گزینه فونت های مورد نیاز برای مشاهده صحیح فایل های Word بر سیستم شما نصب خواهد شد.


راهنمای فعال سازی نرم افزار

1- ابتدا نوع محصول ( نامحدود یا اعتباری) خود را انتخاب کنید.

تذکر: دقت فرمایید که شماره سریال درج شده بر قاب لوح فشرده ی دریافتی صرفاً برای نرم افزار شما و نوع محصول خریداری شده تولید شده است.

2- پس از انتخاب نوع محصول خریداری شده، روش دریافت کد فعال سازی را انتخاب کنید. اکیداً توصیه می شود جهت سهولت و اجتناب از خطا های احتمالی، گزینه ی «از طریق اینترنت» را انتخاب کنید و صرفاً در صورتی که اتصالِ کامپیوترِ حاوی نرم افزار به اینترنت به هیچ وجه  مقدور نیست،  گزینه ی «از طریق تلفن» را انتخاب نمایید.

3- شماره سریال دریافتی را در فیلد مربوطه وارد نمایید.

الف: اگر گزینه « از طریق اینترنت» را انتخاب کرده اید، ابتدا از متصل بودن سیستم خود به اینترنت مطمئن شوید.  پس از وارد کردن نام مؤسسه ، استان و شهر خود، بر گزینه ی قبول کلیک کنید تا نرم افزار شما فعال گردد.

ب: چنانچه به هیچ وجه  امکان متصل ساختن کامپیوتر شما به اینترنت فراهم نمی باشد، با شماره تلفن های مندرج در این راهنما تماس گرفته ، پس از خواندن "شماره سریال" و" شناسه کامپیوتر" برای متصدی مربوطه، شماره کد فعال سازی را دریافت و در فیلد« کد فعال سازی» وارد کنید. مجدداً توصیه می شود به منظور اجتناب از خطاهای احتمالی  و تسهیل روند فعالسازی از روش اینترنتی استفاده فرمایید.


راهنمای صفحه اصلی نرم افزار

از طریق این گزینه وارد بخش اصلی انتخاب رشته نرم افزار شریف 90 می شوید. برا ی مطالعه ی توضیحات تفصیلی درباره نحوه ی کاربری این بخش به راهنمای مربوطه مراجعه کنید.
   

 با انتخاب این گزینه، دسترسی به آخرین انتخاب رشته ی انجام شده و چاپ مجدد آن فراهم می گردد.

   

  در این قسمت اطلاعات کارنامه داوطلبانی را که برایشان انتخاب رشته کرده اید ذخیره می گردد.

1- انتخاب رشته مجدد: با کلیک بر ردیفِ هر یک از داوطلبان و اجرای تب« انتخاب رشته مجدد» ، اطلاعاتِ کارنامه ی داوطلب در صفحه اول بخش انتخاب رشته ظاهر و اعمال می گردد. از این رو، بدون نیاز به وارد کردن مجدد مقادیر، امکان انجام انتخاب رشته ای دیگر برای داوطلبِ پیشتر مراجعه کرده، فراهم می شود.

2- چاپ مجدد انتخاب رشته ی انجام شده: با کلیک بر ردیف هر یک از دوطلبان و اجرای این گزینه، امکان رؤیت و چاپ مجدد انتخاب رشته ی انجام شده برای وی مهیا می شود.

3- چاپ،  PDFو Excel: این گزینه ها امکان چاپ و ذخیره ی فهرست داوطلبان را به فرمت های مذکور فراهم می سازند.

   

پس از ورود به این صفحه ، گروه آزمایشی مورد نظر را انتخاب کنید. پس از انتخاب گروه آزمایشی ، با انتخاب هر یک از گزینه های پنج گانه ی زیر،  اطلاعات مربوطه نمایش داده می شوند:

1-  دفترچه مجازی: مشاهده ی کدرشته های گروه آزمایشی مورد نظر ، ظرفیت هر یک از آنها و ...

2-  رشته های یک دانشگاه: با انتخاب نام هر دانشگاه، فهرست رشته های ارائه شده در آن دانشگاه قابل مشاهده است.

3- یک رشته در تمام دانشگاه ها: با انتخاب نام هر رشته، فهرست دانشگاه های ارائه دهنده ی آن رشته قابل مشاهده است

4-  رشته – شهرهای تغییر ظرفیت داده: با انتخاب این گزینه، رشته – شهرهای تغییر ظرفیت یافته ی گروه آزمایشی مورد نظر قابل مشاهده است.

5-  رشته – شهرهای تازه تأسیس : با انتخاب این گزینه رشته – شهرهای تازه تأسیس قابل مشاهده است.

 
   
 

در این منو کاربر می تواند تغییرات زیر را اعمال کند:

1- تعداد انتخاب ها: امکان تنظیم تناوب رشته- شهرها در هر یک از بازه های احتمالی: مشاور محترم می تواند نرم افزار را به گونه ای تنظیم نماید که در خروجی آن تنها رشته- شهرهایی مندرج باشند که در آنها، بخت قبولی داوطلب از درصدی معین (مثلاً 60%) بیشتر است.

2- اعمال یا تغییر کلمه عبور برای نرم افزار.

·3- غییر نام مؤسسه در صفحه اصلی نرم افزار و تغییر نام مؤسسه در سربرگ خروجی (پرینت نهایی).

 
   
 

استفاده از این گزینه در کاربری نرم افزار ضروری نیست. در صورت لزوم گذر واژه ی آن به شما داده می شود.

 
   
 

بروزرسانی شریف 90 به دو روش «خودکار» و «دانلود فایل نصبی بروزرسانی» ، مقدور می باشد. با انتخاب یکی از این دو روش، نرم افزار خود را بروز نمایید.

1-      روش خودکار : همزمان با آغاز رسمی انتخاب رشته سال 90 با انتخاب گزینه فوق، پنجره ی بروزرسانیِ خودکار ظاهر می شود. اطمینان یابید که سیستم به اینترنت متصل است؛ سپس بر گزینه ی «بررسی»  کلیک کنید. نرم افزار پس از بررسی همزمان پایگاه داده های موجود در نزم افزار نصب شده بر سیستم شما و سرور مرکزی شریف 90، فهرست فایل هایی را که نیاز مند بروزرسانی می باشند، نمایش می دهد. مشاهده ی پیغام  « کلیه فایل ها بروز هستند»  به این معناست که پایگاه داده های موجود در سیستم شما با پایگاه داده ها ی موجود در سرور یکسان است و نرم افزار شما بروز می باشد. در غیر این صورت، با کلیک بر گزینه ی «بروزرسانی» منتظر بمانید تا فرآیند دانلود فایل های نیازمند بروزرسانی تمام شود.

تذکر: ترجیحاً هنگامی از روش  بروزرسانی خودکار استفاده کنید که سیستم شما به اینترنت پرسرعت متصل باشد.

2-      دانلود فایل نصبی : همزمان با  آغاز رسمی انتخاب رشته، برای بروز رسانی نرم افزار به سایت اینترنتی www.farhikhtegan-sharif.org متصل شوید و فایل Update  را دانلود نمایید. فایل دریافتی را اجرا کنید و مراحل نصب را به ترتیب طی کنید تا پایان پذیرد. دقت فرمایید که هنگام نصب Update، از برنامه شریف 90 خارج شده باشید.

تذکر مهم: پس از اتمام بروزرسانی برای اعمال تغییرات، حتماً از نزم افزار خارج و مجدداً وارد شوید. 

 

  


آمار سایت